1. Ktorý typ plotu je podľa Vás najlepší a ktorý by ste odporúčili Vašim zákazníkom? https://www.daibau.sk/clanok/412/kovove_ploty#efesto

Výber oplotenie a samotnej brány na dom je veľmi špecifická a individuálna záležitosť, prioritne vychádzame z celkovej koncepcie a architektúry domu aby plot vhodne doladil celkovú vizuálnu stránku domu. Ak je dom ladený v modernej kubickej architektúre a v kubických tvaroch tak sa prikláňame k moderným riešeniam ako sú lamelové ploty alebo z ťahokovu prípadne vypalované laserom do plechu. Limitujúcim faktorom na samotnú konštrukciu a výberu brány je otvárací priestor, teda spôsob otvárania, teda krídlová brána otváracia alebo samonosná brána prípade sekciová brána.V prípade, že sa jedná o starší dom v rustikálnom štýle, odporúčame kované oplotenie v prevedení patiny. Samozrejme je to vec posúdenie, každý z nás vníma formu a štýl svojim spôsobom ale v každom prípade vieme usmerniť zákazníka a vybrať mu peknú a vkusnú bránu na dom.

2. Kedy vzniká korózia kovov a ako ju predísť?

Korózia brány je veľmi nepríjemná vec, no my s ňou dokážeme celkom úspešne bojovať a to kvalitným viacvrstvovým povrchom ako je celoplošné galvanické alebo žiarové zinkovanie s následnou prípravou na komaxidovanie-práškové vypaľovanie farby v peci. Je to náročný proces, no v takomto prevedení brána dlhodobo odoláva korózií, nakoľko voda je tekutina a tá si vie nájsť aj malé škáry a otvory.

3. Aký je rozdiel medzi kovovým a kovaným plotom? Aké sú výhody, resp. nevýhody jedného a druhého?

Medzi kovovým a kovaným plotom je v prvom rade vizuálny rozdiel. Kovaný plot je vyrobený výhradne ručne v peci, prekovaním jednotlivých elementov/céčka, voluty, hroty atď, je to náročný a prácny proces, ktorý je v dnešnej dobe nedoceniteľnou záležitosťou a klobúk dolu pred majstrami, ktorí sa tomu venujú. V dnešnej dobe sa to už trošku komercionalizuje v podobe polotovarov, vzhľadom na čas výroby. Kovaný plot môže mať nitované a sponkové spoje namiesto zváraných, každopádne je to náročný proces. Kovový plot je vyrobený viacmenej z hladkých materiálov, priamych tvarov a foriem bez výrazných elementov ako napr: celoplechová brána, teda v jednoduchších prevedeniach. Samozrejme ani takéto ploty nemusia byť zlé, hlavne ak sú dobre a vkusne vyhotovené. Ceny kovaných a kovových brán sú diametrálne rozdielne, hlavne pre náročnosť výroby a použitých materiálov.